понеделник, 14 май 2012 г.

Eстетичната пластично - реконструктивна хирургия в светлината на онкопластичния подход


През последните години лечението на рака на млечната жлеза еволюира значително. Ранната диагностика на усложненията от това заболяване, включването на лъчетерапия и химиотерапия доведоха до въвеждане на по-малко травмиращи оперативни интервенции. Постиженията на пластичната хирургия, употребата на специфични техники в комбинация с медикаментозно лечение създадоха условия за подобряване на качеството на живот на тези пациенти, без това да нарушава основния терапевтичен план. Изследванията, сравняващи резултатите от тотална мастектомия и органосъхраняваща хирургия, допълнена с локорегионално лъчелечение показват сходни резултати. В реконструктивния си етап онкопластичния подход се базира на постиженията на пластичната хирургия на гърдата. 


Същност на естетичната пластична хирургия на гърдата. 
Интересът към формата и големината  на бюста е тясно свързан с репродуктивната функция на расата ни. Изследвания сочат, че подсъзнателно мъжете възприемат за по-фертилни жените с по-големи гърди. През изминалите столетия отпечатък за женския сексапил са оставили развитието на обществото, религията, общественото мнение, нашата цивилизация като цяло. До началото на 20 век жените са все така стегнати с корсети, с дълги рокли с кринолини, прикриващи формите на тялото. През 1912 г. полите се скъсяват, първо до глезените, после до подбедриците, кринолините отпадат. Женската мода е в разцвета си. От този период датират и първите опити за естетична хирургия на гърдите посредством инжектиране на парафин.  След  появата на усложнения тази манипулация е заменена от имплантиране на гъбата Ivalon. През 40-те години японските проститутки инжектират силикон в гърдите си, докато се достигне до 1963 г. , когато Cronin TD, Gerow FJ.  въвеждат силиконовите импланти. 
По дефиниция  терминът „пластика” произлиза от гръцки език и означава „да се придаде форма на материята”. 
В днешно време чисто естетичната хирургия на гърдата има големи постижения. Нейното развитие се дължи основно на непрекъснато нарастващо търсене от страна на съвременната жена в стремежа си да бъде модерна и еманципирана. Логичен ход на развитието пък на онкологичната хирургия на млечната жлеза е да взаимства оперативните техники от естетичната хирургия в стремежа си да постигне по-добри естетически резултати. Плод на това взаимодействие е разработване и внедряване на многобройни оперативно-технически подходи, приложими при запазващи гърдата операции и мастектомия.
Класификацията на тези пластично-реконструктивни методи може да бъде представена по следния начин: 
Реконструкция на ареолo-мамеоларния комплекс.
Тези оперативни интервенции биха могли да се разделят на две големи групи:
Транспозиция на ареоло-мамеоларния комплекс. Хирургичните техники са базирани на принципите на пренос на тъкани по съседство.
Изграждане на ареоло-мамеоларен комплекс е последната стъпка в реконструкцията на гърдата. Една от техниките за изграждане на ареола е чрез кожни трансплантати. Донорското място се определя според пигментацията на кожата – най-подходяща е кожата на незасегнатата ареола. Този метод предлага високо ниво на естетичния резултат, поради което за момента е широко разпространено и предпочитано от пациентите. Основен недостатък е обаче постепенното избледняване на тушовете, което налага периоднично обновяване. 
Операции за повдигане на гърдата без промяна в големината, с лека или по-голяма редукция на жлезния паренхим.
Целта на  тези интервенции е да се хармонизира съдържимото на гърдата с тъканната обвивка след премахване на тумора. Постигнатият резултат трябва да е удовлетворителен за пациента и стабилен във времето.  Описани са най- различни техники, което всъщност е показател за това, че няма една най-подходяща, а всеки случай трябва да се анализира според големината на гърдите, големината на премахнатия паренхим, наличието и степента на птоза на бюста, състоянието на тъканното покритие и  разбира се не на последно място - желанието на пациента.  
Операции за увеличаване на обема на съществуващата гърда или  изграждане на нова.
Тези операции се базират на използване на експандери и импланти, използване на собствени тъкани, използване на мастна тъкан.
Реконструкция чрез импланти и експандери
Чрез изпозването на тъканни експандери се постигат от една страна операбилност на пациенти с намален кожен  еластицитет, от друга – възможност за по-добри естетични резултати. 
В същото време нарастват наблюденията, че отлични резултати само с импланти се постигат при по-малки бюстове. Не бих подминал и изследвания на екип от болница Токуда за влиянието на радиацията върху качествата  на имплантите. Те доказаха, че радиацията не уврежда импланта, от една страна. От друга - наличието му не е пречка за последваща лъчетерапия. 
Реконструкция със собствени тъкани.
Техниката е надеждна, но не е в състояние на придаде голям обем. За това често се комбинира с поставяне на имплант. 
Използване на свободен трансплантат от мастна тъкан.
Макар и първият описан случай на реконструкция на гърда да е с имплантиране на мастна тъкан, до съвсем скоро имаше страх от прилагането му. Съвременните разработки, най- вече на Coleman мастната трансплантация доказаха, че методът  е безопасен и надежден и може да се прилага като самостоятелен или в допълнение към другите. В светлината на регенеративната медицина ще добавя, че мултицентърното изследване за обогатяване на мастната тъкан със стволови клетки от мезенхимен произход “Restore 2” приключи и положителните данни за това бяха публикувани на 12/03/2012.  

Техниките за реконструкция на гърдата напреднаха много през полседните два века, особено през последните няколко десетилетия. Днес жените, страдащи от рак на гърдата, имат възможността не само да се подложат на лечение от рак, но и да възстановят естествените усещане и изглед на тялото си. Възможността за реконструкция на гърдата, даваща  свобода на избор на облекло, пълноценно възприемане в семейството, работата и приятелския кръг, подобреното качество на живот е силен мотиватор за продължаване на лечението на рака на млечната жлеза.

Няма коментари:

Публикуване на коментар