сряда, 1 февруари 2012 г.

Вече има становище относно PIP имплантите


31.1.2012, zdrave.net, Невена Попова

„По данни на пластичните хирурзи, членуващи в нашата асоциация, до момента 146 жени у нас са премахнали гръдните си импланти”. Това съобщи на пресконференция днес председателят на Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия (БАПРЕХ) доц. Димитър Евстатиев. Заедно с д-р Страхил Ефремов двамата огласиха становището на асоциацията, прието с консенсус на общо събрание съвместно със Сдружението по пластична и естетична хирургия преди два дни.
Реакцията на двете професионални формации бе провокирана от ситуацията, възникнала след съобщения за опасни гръдни импланти, произведени от френската фирма PIP и импланти „М” на холандската фирма „Рофил Медикал”. Двамата специалисти подчертаха, че не е необходимо в публичното пространство повече да се преекспонира темата, но припомниха, че поддържат становището за необходимостта от премахването на протезите в планов порядък, преди да са настъпили усложнения или да е налице руптура на импланта. В допълнение доц. Евстатиев и д-р Ефремов посочиха, че до неотдавна препоръката на международните професионални сдружения и организации на пластичните хирурзи се е отнасяла само до руптурирали импланти, с уточнението, че трябва да се премахнат и двата, дори ако руптурата е само при единия. Днес вече се приема и препоръчва отстраняването на всички имплантирани силиконови протези, дори и на съхранилите целостта си. Отново по данни на пластичните хирурзи от БАПРЕХ, сред българките, премахнали имплантите си, има и такива с руптурирали протези, но техния брой е под 10. Това се предимно жени, оперирани в други държави – Германия, Испания, Полша.
„Отговорността за създаденото напрежение не е нито на вносителя, нито на лекарите, които са оперирали, а изцяло на фирмата-производител”, коментира още доц. Евстатиев. Той заяви, че асоциацията се разграничава категорично от всички маркетингови прийоми на отделни хирурзи, клиники и фирми, които имат за цел да привличат пациенти, свързани със случая „PIP”. В знак на висока професионална отговорност БАПРЕХ е изразила готовност да бъдат прегледани всички жени с такива импланти, без значение дали са били оперирани от хирург, членуващ в асоциацията.
Двамата хирурзи допълниха, че всяко лечебно заведение – държавно или частно,  има собствена ценова политика и само определя стойността на операцията по премахването на имплантите. По тази причина асоциацията не може да вземе отношение по въпроса за цената на тези интервенции. Буди притеснение обаче фактът, че у нас все още продължават да работят неспециалисти в тази област на хирургията, посочи доц. Евстатиев. Точният им брой не е известен, но по данни на БАПРЕХ, която обединява над 90% от пластичните хирурзи у нас, поне 18 лекари извършват пластични интервенции, без да имат специалност. Те практикуват в София и няколко големи града – Пловдив, Пазарджик, Варна, Бургас, Плевен, Габрово. В близко време имената им ще бъдат оповестени на сайта на БАПРЕХ, бе съобщено още на пресконференцията.  

Няма коментари:

Публикуване на коментар